Рак сечового міхура: діагностика та лікування в Києві

Найбільші досягнення в дагностиці пухлин сечового міхура сьогодні доступні в Києві.

Консультації, діагностику та лікування проводять провідні лікарі-онкоурологи України.

Хірурги - доктори медичних наук
Сучасний медичний центр
Малоінвазивна хірургія

Рак сечового міхура в ТОП-10 онкозахворювань

В ТОП-10 найпоширеніших онкозахворювань серед чоловіків в Україні входить рак простати (2-ге місце), рак сечового міхура та рак нирки.

Серед жінок онкоурологічні захворювання, зокрема рак сечового міхура та рак нирки, не так поширенні і значно поступаються раку молочної залози (1-ше місце) та онкогінекологічним захворюванням (за даними Національного канцер-реєстру).

Чоловіки в Україні хворіють приблизно в 4 рази частіше за жінок.

⟶ Чоловіки в Україні хворіють приблизно в 4 рази частіше за жінок.

3 факти, які необхідно знати про рак сечового міхура

Доктор медичних наук, лікар-уролог вищої категорії, онколог Вітрук Юрій Васильович зазначає три важливі моменти, які варто знати про рак сечового міхура (РСМ):

  1. Кров в сечі є найпоширенішим симптомом наявності пухлини сечового міхура. Ніколи не ігноруйте кров у сечі - ідіть до лікаря!

  2. Цистоскопія – найпоширеніший метод діагностики РСМ.

  3. Основні методи лікування РСМ на сьогодні - резекція (трансуретральна чи відкрита) при неінвазивному та радикальна цистектомія при інвазивному РСМ.

СТАХОВСЬКИЙ
Едуард Олександрович

доктор медичних наук, професор, член-кореспондент НАМН України, лікар-уролог вищої категорії, онколог, дитячий уролог

ВОЙЛЕНКО
Олег Анатолійович

доктор медичних наук, лікар-уролог вищої категорії, онколог, лікар УЗД, лікар-ендоскопіст, дитячий уролог

СТАХОВСЬКИЙ
Олександр Едуардович

доктор медичних наук,
лікар-уролог вищої категорії, онкохірург

ВІТРУК
Юрій Васильович

доктор медичних наук, лікар-уролог вищої категорії, онколог, лікар УЗД, дитячий уролог

Спеціалісти з лікування пухлин сечового міхура в Києві

Діагностика пухлин сечового міхура в Києві

Рак сечового міхура – це захворювання, яке швидко прогресує, тому його правильна діагностика і раннє виявлення є критичними для вчасного й ефективного лікування - онкоуролог, д.мед.н. Олександр Стаховскьий - На жаль, дуже часто пацієнти затримуються на догоспітальному етапі діагностики, де основними методами виявлення пухлини є ультразвукове дослідження й лабораторні показники – аналізи крові та сечі, які не дають змогу адекватно встановити діагноз, що відстрочує початок проведення необхідного лікування.

Найбільш важливе значення в діагностиці РСМ визначенні поширеності процесу мають променеві методи обстеження:

  • ультразвукове дослідження (УЗД),

  • комп’ютерна томографія (КТ),

  • магнітно-резонансна томографія (МРТ).

Рак сечового міхура – це захворювання, яке швидко прогресує

Важливо пам'ятати, що відповідно до рекомендацій Європейської спілки урології за 2016 р., використання КТ та МРТ є обов’язковим для встановлення діагнозу.

«Мультипараметрична МРТ повинна бути найбільш корисною для більш чіткого встановлення меж ураження при поверхневих пухлинах сечового міхура, визначенні моменту переходу до радикального лікування та оцінки відповіді після ендоскопічних резекцій» – Пікуль Максим Валентинович, онкоуролог.

Патоморфологічне дослідження пухлини проводиться після забору матеріалу при уретроцистоскопії, біопсії або повній ендоскопічній резекції пухлини.

Обов’язково при уретроцистоскопії виконується біопсія шляхом трансуретральної резекції (ТУР) або резекція стінки сечового міхура з пухлиною для верифікації діагнозу, визначення морфологічної структури та глибини інвазії пухлини.

МОЛЕКУЛЯРНІ ТЕСТИ (МАРКЕРИ) пухлин сечового міхура

«Щодо молекулярних маркерів, на жаль, ситуація з раком сечового міхура не така, як з раком передміхурової залози.

Існує 5 типів панелей, які засновані на мікросателітному аналізі, які схвалені FDA, проте розбіг чутливості коливається від 11 до 100%, та жоден з них не апробований в багатоцентрових проспективних дослідженнях.

Отже жоден не може замінити цистоскопію та може використовуватися як допоміжний метод діагностики з метою стратифікації ризиків» – Пікуль Максим Валентинович, онкоуролог у доповіді «Неінвазивний рак сечового міхура – сучасний погляд на діагностику, лікування та скринінг рецидиву захворювання».

Відео з доповіді можна переглянути на Youtube

Цистоскопія – ендоскопічний огляд сечового міхура - найпоширеніший метод діагностики РСМ, також використовують УЗД, КТ та МРТ.

Цистоскопія має робитися гнучким цистоскопом, що є менш травматичним для пацієнта та більш ефективним – дозволяє оцінити навіть «мертву зону», що не показує звичайний цистоскоп.

В Центрі сучасної урології ми робимо цистоскопію гнучким цистоскопом з використанням "синього" світла. Що це таке розповідаємо далі.

Цистоскопія «в синьому світлі» – це сучасний стандарт в діагностиці та контрольному обстеженні раку сечового міхура.

Дослідження довели, що оптична технологія NBI, що базується на використанні синього світла, на 28% частіше виявляє рак сечового міхура у порівнянні зі звичайною ендоскопією з використанням білого світла. NBI - технологія зміни оптичного зображення, що поліпшує видимість судин і патологічно змінених тканин на поверхні слизової. Детальніше про цистоскопію >>

Цистоскопія у «синьому» світлі ефективніша на 28%

Рак сечового міхура є одним із розповсюджених онкозахворювань органів сечовидільної системи.

У 70 % випадків вперше виявлений РСМ є неінвазивним, а у 30 % визначається інвазія в м’язовий шар. Окрім поширеності, РСМ класифікують за гістологічною будовою. Найбільш частою формою РСМ (90-95%) є уротеліальна карцинома – перехідно-клітинний рак.

Щороку в Україні більше 4 тисяч людей захворюють на рак сечового міхура, більше 1,5 тисячі людей помирають від цього онкозахворювання.

При неінвазивному раку виконують резекцію сечового міхура (видалення ураженої частини органу) - трансуретральну резекцію (ТУР).

При інвазивному раку сечового міхура основним методом хірургічного лікування є радикальна цистектомія – це операція з повного видалення сечового міхура.

Лікування раку сечового міхура в Києві

Радикальна цистектомія (видалення сечового міхура)

Повне видалення сечового міхура з простатою та навколишніми лімфатичними вузлами є сьогодні "золотим" стандартом лікування інвазивного раку сечового міхура (РСМ).

Радикальна цистектомія залишається технічно складним методом оперативного лікування, що, окрім видалення сечового міхура, включає й етап відведення сечі – деривацію, яка в більшості випадків може призводити до тяжких ускладнень та зниження якості життя пацієнтів.

Лапароскопічні операції при раку сечового міхура

Лапароскопічна радикальна цистектомія з формуванням нового сечового міхура з сегменту тонкого кишківника залишається сьогодні ОДНІЄЮ З НАЙСКЛАДНІШИХ урологічних операцій - хахначає лікар-онкоуролог, онкохірург д.мед.н. Олександр Стаховський.

В «Центрі сучасної урології» операції при пухлинах сечового міхура проводяться як відкритим методом, так і лапароскопічно.

Лапароскопія - малоінвазивна хірургія через мінімальні розрізи в 1 см

Хірурги часто обирають лапароскопічну хірургію через її численні переваги в урології:

  • зменшення крововтрати

  • коротший час перебування в лікарні

  • швидший час відновлення,

  • менші шрами

  • зменшення післяопераційного болю порівняно з відкритою хірургією.

Лапароскопічні процедури передбачають створення невеликих розрізів в 1-1,5 см, через які вводять спеціалізовані інструменти та камеру для виконання операції.

Однак існують також ризики, пов’язані з лапароскопічною хірургією. Важливо, щоб хірурги ретельно оцінювали конкретний стан кожного пацієнта та зважували потенційні переваги та ризики.

Що робити після видалення сечового міхура: ілеонеоцистопластика та інші варіанти

Після цистектомії (лапароскопічної чи відкритої) в «Центрі сучасної урології» ми проводимо ілеонеоцистопластику - це створення НОВОГО сечового міхура із сегменту тонкої кишки. Що це за методика та в чому суть запатентованих методик від українських онкоурологів, читайте далі.

«Інтрауретеральна пластика - новий спосіб моделювання сечоводу при уретероцистонеостомії» - проф. Стаховський Едуард Олександрович представляє методику на 34-му Європейському конгресі урологів #eau2019 в Барселоні. Ця методика показала свою ефективність і активно застосовується, зокрема в "Центрі сучасної урології" в Крюківщині.

Урологічний факт

У 1993 році вперше в Україні та серед країн колишнього Радянського Союзу було виконано радикальну цистектомію з подальшою ілеоцистонеопластикою. Простіше кажучи, видалення пухлини сечового міхура разом з самим органом з подальшим формуванням нового сечового міхура із сегменту тонкої кишки.

Ця операція була виконана Стаховським Едуардом Олександровичем з колегами та тривала понад 10 годин.

На сьогодні такі операції є «золотим стандартом» лікування пацієнтів з раком сечового міхура.

Імунотерапія, хіміотерапія та променева терапія в лікуванні метастатичного раку сечового міхура

Хіміотерапія є стандарт лікування метастатичного РСМ, але побічні дії та ускладнення обмежують її широке використання. – проф., д.м.н. Стаховський Едуард Олександрович під час конференції – Хворим, які не підлягають лікуванню цистплатиною показана імунотерапія в першій лінії.

Імунотерапія повинна бути включена в парадигму лікування м’язово-інвазивного раку сечового міхура разом із хіміотерапією, вибір персоналізованого лікування повинен ґрунтуватися на фізикальних даних, протипоказаннях та побічних ускладненнях терапії.

Імунотерапія є ефективне, системне лікування лікування м’язово-інвазивного раку сечового міхура.

"Згідно рекомендацій Європейської асоціації урологів з м'язово-інвазивного та метастатичного раку сечового міхура не слід пропонувати трансуретральну резекцію пухлини сечового міхура як самостійний метод лікування, оскільки це не принесе користі для більшості пацієнтів. А також не слід призначати доопераційну променеву терапію для покращення виживаності" - Стаховський Олександр, д.мед.н., онкоуролог у своїй доповіді «Радикальна та паліативна цистектомія в контексті клінічних рекомендацій діагностики та лікування раку сечового міхура».

На жаль, застосування хіміотерапії неможливо у хворих з наявністю уретерогідронефрозу, хронічної ниркової недостатності, анемії, що є найчастішими ускладненнями місцево-поширеного та метастатичного РСМ.

Травень - місяць обізнаності про рак сечового міхура у світі

Щорічно у всьому світі травень визначається як місяць обізнаності про рак сечового міхура (Bladder Cancer Awareness Month) - це глобальна кампанія, спрямована на акцентування уваги на раку сечового міхура (РСМ).

Серед основних ідей, як можна підтримати цю компанію організатори виділяють наступні: надати підтримку пацієнтам та їхнім родинам, поділитися повідомленнями про боротьбу з РСМ – у соцмережах з хештегом #BladderCancerAware , подякувати медичним працівникам, носити помаранчевий, щоб привернути увагу та підвищити обізнаність про цю проблему, підтримати спеціальний збір коштів.

Більш детально можна дізнатися на цьому сайті fightbladdercancer.co.uk/

Записатися на консультацію до уролога-онколога в Києві

Сучасна діагностика та лікування пухлин сечового міхура разом з провідними онкоурологами України в «Центрі сучасної урології» в Києві (вул. Васильківська 45).
Попередній запис за телефонами